Na Východnéj Vysokej

Foto TIPY, rady a nápady

Pri nedávnom fotení v Slovenskom raji, kedy som prepásol svetlo prenikajúce pomedzi stromy mi napadlo, spísať za roky nazbierané skúsenosti a nápady súvisiace s fotením, fototechnikou a všetkým čo sa točí okolo fotografie. Písaním sa jednak precvičí pamäť a možno si ľahšie na niečo spomeniem, aby som neurobil tú istú chybu znova a budem to mať aj uložené, aby som nato náhodou nezabudol celkom.
A aby som si to nepísal len pre seba, rozhodol som sa zverejniť to v tomto článku, ktorý budem priebežne aktualizovať vždy, keď sa niečo dozviem, napadne ma alebo spravím chybu, na ktorej sa poučím pri fotení alebo pri práci s foto technikou. Niektorým z Vás, pravdepodobne najviac krajinárom a fotografom prírody začiatočníkom, niektorí z týchto bodov možno pomôže.

Začnem hneď tým čo som spomenul na začiatku.

 

1.

Odfoťte to hneď! Pokiaľ zbadáte zaujímavú scénu, prchavé svetlo v krajine, ktoré sa predralo pomedzi mraky, svetlo, ktoré preniká v tmavom lese pomedzi stromy a osvetľuje niečo zaujímavé, možno nejakú hubu, papraď či malý stromček alebo zaujímavý hmyz, zviera, človeka v ideálnej pozícii voči okoliu tak to odfoťte z ruky a hneď. Nehľadajte inú uhol, nerozkladajte statív aby ste mohli fotiť na najnižšie ISO. Nafoťte to tak ako Vás to zaujalo na prvý pohľad. Pretože to sú situácie kedy nemáte čas a zistíte to až keď premrháte príležitosť. Pri prenášaní si fotoaparát prepnite do poloautomatického alebo automatického režimu, aby ste v prípade potreby nemuseli robiť žiadne alebo len jednu korekciu nastavení. Nastavte si režim vhodný pre situáciu, ktorú môžete v danej lokalite predpokladať, zapnite stabilizátor, automatické ostrenie, prípadne si zapnite aj ISO Auto. Aj keď foťák vytiahnete z batohu, môžete hneď fotiť.
Posledná takáto situácia sa mi stala, keď ma zaujala scenéria so stromčekom, skalami na ktorých rástol a potokom pod nim. Tento malý kúsok prírody osvetľovalo januárové slnko pomedzi stromy. Vytiahol som foťák, pozrel do hľadáčika, super. Ale necvakol som. Chyba! Skúšal som nájsť ešte iný zaujímavý uhol, čo zabralo asi minútu. Nakoniec nič, vrátil som sa tam odkiaľ ma to zaujalo. Začal som rozkladať statív, pretože expozičný čas vychádzal, k nastenej clone a ISO100 pre mňa v ruke neudržateľný. Kým som hľadal inú kompozíciu, rozkladal statív bolo po svetle a tam kde predtým pomedzi stromy svietilo, bol už tieň. Zmena uhlu svetla je najmä v zime patrná doslova z minúty na minútu, tak neváhajte a odfoťte to hneď!

Lovec
Lovec – pamätám sa, že len čo som stihol skontrolovať túto fotku a chcel urobiť ešte jednu, pavúčik tam už nebol. Keby som najprv hľadal inú kompozíciu, asi by som nemal ani tento záber.

 

2.

Týmto bodom nadviažem na ten prvý. Pri opätovnom fotení zo statívu pozor na nastavené vysoké ISO alebo ISO Auto, a stabilizátor. Nechcene si tak môžete pokaziť záber, na ktorý ste si rozložili techniku a už len čakali na ten správny moment. Nastavenie vysokej citlivosti zvýši mieru šumu na fotke, čím zníži kresbu v malých detailoch a zníži dynamický rozsah. Ideálne je, pokiaľ sa informácia o hodnote ISO zobrazuje v hľadáčiku alebo na displeji permanentne a vtedy sa snáď nestane, že nato zabudnete. Fotku zo statívu pokazí aj zapnutý stabilizátor, vznikne pohybová neostrosť, pretože stabilizačná optika sa hýbe aj keď je fotoaparát v kľude. Pokiaľ pozeráte do hľadáčika, to, že je zapnutý si všimnete ľahko, pri fotení cez displej to už zbadáte ťažšie, ak vôbec. Preto je dobré si osvojiť kontrolu zapnutia/vypnutia tejto funkcie.

iso-1600
ISO 1600 – (výrez pri 100% zväčšení) po pokusoch s nočnou fotografiou som ráno zabudol nastaviť nízke ISO. Digitálny šum zlikvidoval kresbu a detaily a znížil dynamický rozsah fotografie.

 

3.

Pokiaľ chcete fotiť krajinu ešte pred východom slnka a zachytiť ako sa farbia mraky, príďte na miesto už hodinu pred východom. Máte čas si prezliecť spotené veci po náročnejšom šľapaní na miesto, dať si čaj, pripraviť techniku. Samozrejme to záleží aj na tom, ktorým smerom fotíte. Meniaca sa farba oblohy, je výraznejšia na východe. Oproti, na západe, sa obloha sfarbí neskôr, preto pri fotení smerom na západ pol hodinka pred postačí. Ale vždy hovorím, radšej skôr ako natesno, aby bol čas na prípravu, prípadný presun a zmenu miesta.

Na Východnej Vysokej
Na Východnej Vysokej – fotka vznikla presne hodinu predtým, ako vyšlo Slnko. Fotené smerom k východu slnka.

 

Západ mesiaca za Vysoké Tatry
Západ mesiaca za Vysoké Tatry – fotka vznikla 12 minút pred východom Slnka. Na oblohe vznikol zaujímavý farebný prechod. Neskôr ako svetlo postupovalo, sfarbilo aj mraky na Tatrami. Cela scéna sa odohrávala na opačnej strane ako vychádzalo Slnko.

4.

Keď sa chystáte len na prvé ranné svetlo, 20-30 minút na mieste pre východom na pohodovú prípravu postačuje.

5.

Rovnako ako pre fotenie pri východe Slnka tak aj pri západe sa neoplatí doraziť na miesto “o 5 minút 12”. Tu sa navyše svetlo stráca, takže pokiaľ zapadne, je po paráde. Navyše pokiaľ ste obklopený kopcami, za ktoré sa Slnko určite skryje skôr ako Vám “povedala” aplikácia (môže to byť aj pol hodinový rozdiel, v závislosti od nadmorskej výšky kde ste a kde z Vášho pohľadu slnko zapadne) treba byť na mieste aj 1,5 hodiny vopred.

Miloj vo svetle zapadajúceho Slnka
Miloj vo svetle zapadajúceho Slnka – byť na mieste skôr a na to najlepšie svetlo si počkať sa vypláca.

6.

Riskujte! Nemyslím kvôli fotkám riskovať život :). Risknite vybrať sa fotiť v podmienkach, kedy by ste ani “psa von nevyhnali”. Vyrazte fotiť v daždi, cez búrku, v snehovej fujavici, vetre, keď nepraje predpoveď počasia. V týchto podmienkach síce toho veľa nenafotíte ale ide o to aby ste boli na mieste alebo blízko neho keď nečas skončí. Po daždi je vzduch a krajina prečistená od prachu, môže vzniknúť dúha, svetlo je zaujímavé.

Stará stodola v Ždiari a Belianske Tatry po búrke
Stará stodola v Ždiari a Belianske Tatry po búrke – vybral som sa fotiť cez búrku na miesto vzdialené 50 minút cesty autom. Kým som dorazil na miesto, vyčasilo sa.

7.

Máte statív so skrutkovým uťahovaním nôh a závity skrutiek sú namazané mazivom, ktoré v mrazoch stuhne tak, že manipulovať so statívom je utrpenie? Odmasťujte! Už som myslel, že sa môjho inak fajn statívu Giottos zbavím, pretože pri fotení v mrazoch som strácal pre neho trpezlivosť. Našťastie mi jeden môj známy poradil, nech tie skrutky odmastím. A odvtedy, žiadny problém. Ľahko ich uvoľním a zatiahnem aj pri -15°C, čo predtým takmer nešlo. Ani neviem, prečo tam to mazivo je. Na mojom statíve sú skrutky kovové a idú hladko aj bez neho. Vyhol som sa kupovaniu iného statívu.

Statív Giottos MT8361B Carbon - detail
Statív Giottos MT8361B Carbon – detail nôh statívu

8.

Baterky vždy nabité a pamäťové karty pripravené v batohu alebo brašni, ktorou nosím techniku. Pokiaľ sa mi počas fotenia vybije baterka, nabíjam hneď po návrate domov, prípadne len počkám kým sa ohreje na izbovú teplotu. Nabíjačky mám na pracovnom PC stole takže nato nezabudnem a po nabití ich šupnem do batohu. Tak ich mám pripravené vždy. To isté platí aj pre karty, po stiahnutí fotiek, idú naspäť do fotoaparátu. Prípadne ak máte kariet viac, noste ich v batohu, nestane sa Vám, že nebude načo fotiť, keď tie čo používate najčastejšie zabudnete v čítačke alebo na stole. Osvojiť si tieto úkony, je len vecou zvyku.

 

Článok budem priebežne doplňovať, preto príďte pozrieť zas alebo sledujte môj Facebook.

Similar Posts