Marek Dunajský, 1985, fotografujem od roku 2000

Svoj prvý fotoaparát som dostal keď som mal 7 rokov. Nebyť zle založeného filmu tak asi fotím od detstva. Veľa času som trávil u starých rodičov v dedine pod Braniskom, takže k prírode, som mal najbližšie a tej sa najviac venujem aj vo fotografii.

Ako sa jedna vášeň zmenila na druhú?
S kamarátmi sme chodili na ryby a občas sa mi podarili aj pekné úlovky, ktoré som chcel uchovať na fotografiách. Avšak na rybách som čoraz viac fotil okolitú krajinu a prírodu. Fotografovať začal aj môj bratranec, s ktorým sme chodili na výlety po Branisku. A tak sa postupne rybačka zmenila na výlety a obyčajné výlety na fotovýlety, aj keď sme fotili len jednoduchými fotoaparátmi na film.
Asi najväčší zlom nastal pri mojej prvej túre do Slovenského raja, kde som bol uchvátený fotkami vodopádov na pohľadniciach a túžil som také fotky robiť. Vôbec som nevedel ako nato a nevedel som, že to neurobím tým fotoaparátom, ktorý som mal. Postupom času som prichádzal na určité súvislosti ale keďže prístup internet bol obmedzený na internetovú kaviareň a informácie v starých knihách o fotení, ktoré boli v našej knižnici neboli polopatisticky vysvetlené tak som na všetko musel prísť skúšaním sám.
Od roku 2005 som bol zamestnancom vo fotoslužbe, ktorej som zhodou okolností súčasným majiteľom, kde sa mi dostali nové informácie a otvorili iné možnosti.
Väčšina začínajúcich fotografov fotí všetko okolo seba a to im buď ostane alebo sa vyprofilujú na nejaký žáner, ktorému sa výhradne venujú. Ja som ten opačný prípad, ktorý nič iné ako krajinu a prírodu nefotil ale v súčasnosti fotím aj iné témy. Venujem sa aj fotografovaniu svadieb, príležitostne portrétov, rád fotografujem dej a akciu, a fotoaparát vytiahnem na hocijakú scénu, ktorá ma zaujme obsahom, dejom, či myšlienkou.

Naďalej však pre mňa zostáva na prvom mieste ten skvelý pocit keď stojím ráno pred východom slnka na mieste, odkiaľ budem fotografovať krajinu v prvých lúčoch vychádzajúceho slnka.

fotograf marek dunajsky

Fotografujem rôznymi fotoaparátmi, najčastejšie tým, ktorý mám práve pri sebe 🙂

Fotografia je pre mňa vášeň, vzrušenie a oslobodenie od všednej reality, zabúdam pri nej na všetky problémy a starosti.